پاسخ آیت‌الله مکارم به سؤالی دربارۀ خصوصی نبودن فضای داخل خودرو

[ad_1]

پاسخ آیت‌الله مکارم به سؤالی دربارۀ خصوصی نبودن فضای داخل خودرو به گزارش روضه نیوز ؛ متن فتوای حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی درباره حریم خصوصی خودرو که در پاسخ به استفتائی در این زمینه داده شده به این شرح است:


سوال:


بسم الله الرحمن الرحیم


سؤالی دربارۀ خصوصی نبودن فضای داخل خودرو


با سلام و تحیت؛


جنابعالی مدتی قبل فرموده بودیدکه فضای داخل خودرو خصوصی است، اخباری که اخیراً از حضرتعالی در دیدار فرمانده نیروی انتظامی قم دربارۀ فضای داخل خودرو منتشر شده نشان می دهد که آن را خصوصی نمی دانید، لطفا توضیح بیشتری در این زمینه ارائه دهید.


جمعی از کاربران سایت


پاسخ معظم له:


بسمه تعالی


پاسخ: با عرض سلام؛ آنچه که قبلاً عرض کرده ام مربوط به سرقت از خودروها بوده، یعنی اگر در خودرو قفل باشد و کسی شیشۀ آن را بشکند و چیزی از درون آن سرقت کند حکم سرقت از «حرز» (حریم خصوصی) دارد و احکام سارقان از منازل مسکونی بر آن جاری می شود (این مربوط به سرقت است).


ولی اگر کسی در خودرو بنشیند و در آن را ببندد و در داخل آن بی حجاب یا نیمه عریان باشد و خودرو نیز دارای شیشه های شفاف باشد و مثلا مشغول استعمال مواد مخدر و یا شرب خمر گردد، آن هم در ملأ عام، به یقین حریم خصوصی محسوب نمی شود، درست مانند کسی است که یک خانه ای شیشه ای در سر چهارراه بسازد و در آن مشغول انواع کارهای خلاف شود و بگوید اینجا حریم خصوصی است و کسی مزاحم من نگردد. اهل عرف آن را حریم خصوصی نمی شمارند و او را از مجازات معاف نمی کنند. این دو مسأله شرعاً با هم کاملا متفاوت است.


همیشه موفق باشید


 


 


 


 


[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *